10 kroků k udržitelnému šatníku

Minimalistický šatník

Chovat se udržitelně není žádná věda a zvládne to každý z nás. Nejlepší na tom je, že čím ekologičtěji člověk žije, tím větší smysl to dává i ekonomicky. Získáte stylový šatník složený z kvalitních šatů a ve výsledku utratíte méně než za nákupy ve slevách. A začít můžete hned. S oblečením, které máte doma. Jak na to?

 1. Roztřídit věci, které jsou kvalitní a rádi je nosíte od těch nenošených, "protože byly slevy" a "jednou do nich zhubnu".
 2. Modely, které už nenosím, prodat nebo darovat.
 3. Věci, které už nejsou nositelné, využít k jinému účelu – přešít, použít jako utěrku, hadřík nebo kosmetický tampónek.


  Ekologická domácnost

  Není potřeba hned vyhazovat všechny prací prostředky a používat na praní jen mýdlo. Ale využívat prostě to, co už máme, rozumně a opatrně. Čím lépe se o své oblečení budeme starat a dodržovat pokyny na štítcích ohledně údržby, tím déle nám oblečení vydrží jako nové. K ochraně textílií i planety patří: 

 4. Prát na menší teplotu a používat šetrné prostředky.
 5. Nesušit oblečení v sušičce.
 6. Opravovat drobné vady na oblečení a ne je hned vyhazovat (pokud se jedná o kvalitní kousky, tak se to vyplatí)

  Udržitelné nakupování

  K udržitelnosti určitě patří i střídmé nakupování. Než si nějaký model koupíme, měli bychom se zamyslet, zda tu věc opravdu potřebujeme a nestačí si ji třeba půjčit nebo sehnat z druhé ruky. Radikální odříkání ale není řešením a je přirozené, že si chceme občas pořídit nějaký nový krásný model. Pokud chcete podpořit ekologické tvůrce, zde je pár tipů, jak nenaletět značkám, pro které je udržitelnost jen marketingovým heslem:

 7. Pořizovat si kvalitní oblečení, které bude sloužit dlouhou dobu.
 8. Ověřit místo výroby produktu. Když má Švédská značka na šatech MADE IN THAILAND, nebudou příliš udržitelné.
 9. Zjistit si praktiky módních značek před koupí jejich produktu a přečíst si jejich nezávislé hodnocení.
 10. Vyhledat nezávislé certifikáty kvality a ekologických standardů, původ surovin a etické standardy práce ve svých manufakturách.

Podrobnější informace o udržitelném nakupování najdete v našem dalším článku.