Udržitelné vánoční dárky objednávejte do 15. prosince a garantujeme Vám dodání do Štědrého dne.

Čím je nanomateriál udržitelný?

Může být technicky vytvořená látka udržitelnější než bavlna? U nás ano. V našem ateliéru Lady Vyvialové šijeme z nanolátky, která je díky českému nanotechnologickému patentu jako jediný nanomateriál skutečně recyklovatelný. Necháváme si ho vyrábět v jižních Čechách a šijeme z něj na severní Moravě. A vy si ho od nás kupujete (převážně) v České republice.

Celý koloběh našich modelů se tedy odehrává v okruhu 300 km. Od nití, patentek, pruženek až po visačky a balící papír. Vše se vyrábí u nás či blízkém okolí. Spolupracujeme s lokálními výrobci a podporujeme malé podniky. Nejen kvůli ekologii, ale také proto, abychom mohli na výrobu každého komponentu dohlížet a případně ji konzultovat a s výrobci upravovat k naší a vaší spokojenosti. Víme, kdo a za jakých pracovních podmínek materiály pro naše šaty vyrábí.

A to se ne vždy dá říct o textiliích z přírodních materiálů. Jelikož bavlna ani hedvábí neroste a ani se nevyrábí ve střední Evropě, nemůžeme mít kontrolu nad tím, kde se suroviny na látky pěstují. Ani za jakých podmínek se látky tkají.

Veškeré přírodní plodiny mají nějaký přirozený rádius vzniku. Přirozenou spotřebu vzduchu, světla, vody a potravy (v případě bource morušového). A to jsou všechno aspekty, které z Příbora neovlivníme. Kontrolu nad výrobou a etickým pracovním prostředím do zemí s tropickým podnebím nezískáme snadno a vyžadovalo by to spoustu cestování a spotřeby nafty. Proto jsou pro nás exportované zdroje, nejen kvůli nutnosti je dovážet a zanechávat uhlíkovou stopu, diskutabilní.

Naopak využívání lnu, konopí či vlny nám smysl dává. Jsou to totiž rostliny typické rostliny pro střední Evropu a můžeme si je vypěstovat na vlastním poli. Nebo je ostříhat z ovce, která nám žije na zahradě. Původ i zpracování tedy může probíhat u nás.

Proč používáme zrovna nanomateriál?

Nanolátka nám totiž dává větší užitek a vlastnosti, které přírodní materiály ani jiné materiály nenabízejí:

 • odvádí pot od těla,
 • rychle osychá, udržuje pokožku v suchu,
 • reguluje teplotu díky speciálnímu profilu vlákna,
 • je antibakteriální,
 • eliminuje zápach,
 • přináší UV ochranu,
 • má samočistící lotosový efekt, účinný proti kapénkám,
 • je tvarově stálý – nesráží se opakovaným používáním,
 • je easy-care bez nároků na žehlení,
 • má neomezená funkčnost,
 • přináší ekologické řešení, které je udržitelné a šetří náklady na praní.

Benefity nanomateriálu, lokální výroba i zpracování a rozložitelnost nanotechnologie jsou pro nás zásadní argumenty, proč vytvářet módu z nanomateriálů. Navíc pravděpodobnost, že naše modely bude člověk nosit déle a lépe výrobek z něho využije, je pro nás velmi důležitý.

I péče a praní nanomateriálů nezatěžuje planetu tak, jako běžné oblečení. Díky svým vlastnostem nanooblečení můžete nosit mnohem delší dobu bez nutnosti praní a tím se snižuje spotřeba vody, elektřiny i pracího prášku. Jelikož se nemusí žehlit, ušetříte energii i čas. Jak se o nanomateriály starat naleznete v jednom z našich článků

Díky všem těmto možnostem českých nanomateriálů jsme se rozhodli udržitelnou designovou módu vytvářet touto cestou. Nevíme, zda je to přístup nejlepší, ale pro nás dává největší smysl. A možná bude i Vám.